Úvod > Služby > Ortodoncie

Ortodoncie

Ortodoncie je obor zabývající se vadami skusu, odchylkami v počtu, velikosti a tvaru zubů a nepravidelnistmi v postavení zubů a čelistí.
V  současné době, kdy je ve všech oborech kladen důraz nejen na funkční stránku, ale ve velké míře i na estetiku, stává se ortodoncie nepostradatelnou.
Rovné a zdravé zuby jsou známkou toho že se člověk o sebe stará.

Co to obnáší, dát do pořádku co příroda trošku zanedbala?
Lékař (ortodont) musí nejdříve diagnostikovat o jakou ortodontickou vadu se u pacienta jedná.
Nejčastěji se korigují vady jako je předkus, zkřížený skus, otevřený skus, odchylky  v počtu zubů (chybějící nebo nadpočetné zuby), nepoměr velikosti zubů ve vztahu k velikosti zubních oblouků (stěsnání nebo naopak chrup s mezerami) nepravidelnosti  tvaru zubů, postavení zubů (rotace).
Kromě narušení estetiky obličeje přispívají ortodontické vady ke vzniku problémů s parodontem (závěsným aparátem zubu),  zvyšuje se riziko vzniku zubního kazu (špatně čistitelná místa) a mohou zhoršovat výslovnost.
Při nesprávném postavení čelistí vůči sobě navzájem může také docházet k parafunkcím v čelistním  kloubu (zatínání zubů, skřípání) a nevhodnému zatěžování obličejového svalstva.

K  léčbě ortodontických vad se používají různé druhy aparátků - rovnátka.
Rovnátka snímací (vyndavací)
Jsou určeny převážně pro dětské pacienty v období růstu. Slouží ke korekci lehčích vad nebo u složitějších anomálií předchází léčbu fixním aparátkem.
Většinou se nosí v noci a případně část dne (doma). Na jídlo a čištění zubů se z úst vyndají, poté se znovu nasadí. To usnadňuje jejich použití i ústní hygienu.

Rovnátka fixní (napevno)
Jsou určena pro dětské i dospělé pacienty. Využívají stálého tahu a tlaku k posunu zubů v požadovaném směru. Fixní aparátek se skládá ze zámečků, gumiček a drátků.
Lze vybrat z několika fixních systémů - kovové nebo keramické zámečky, různé druhy tahů, barevné gumičky atd. S fixními rovnátky je trochu náročnější hygiena. Ale vlastně jde jen o zvládnutí správné techniky čištění a správných stravovacích návyků.
Délka léčby fixními rovnátky se odvíjí od závažnosti vady od půl roku do dvou let.

Ceny fixních aparátů se v našem zařízení pohybují od 12,000Kč za jednu čelist.

Po sejmutí fixního aparátku, je třeba pro udržení výsledku ještě nějakou dobu zuby fixovat. K tomu slouží tzv.retainery - snímací (ve formě snímamacího retenčního aparátku na noc), fixní (drátek nalepený na zadní plošky zubů) .
 
Další ortodontická léčba
Aparátky které slouží k podpoře či potlačení růstu čelistí, rozšíření patra, atd.
     Mnohokrát je potřebná mezioborová spolupráce s protetikem (estetické koruny, můstky),  implantologem (náhrada chybějících zubů), čelistním chirurgem (u větších skeletálních - čelistních vad).  Samozřejmě je nutná spolupráce s praktickým zubním lékařem. Ten v případě potřeby připraví pacienta k ortodontické léčbě vytržením jednoho nebo více zubů, dále provádí ošetření vzniklých kazů a  preventivní prohlídky i v průběhu léčby rovnátky.

     Pro úspěch ortodontické léčby je nezbytné mít dobře zvládnutou hygienu chrupu. Na začátku dostane pacient hygienickou instruktáž a v průběhu celé léčby bude docházet na pravidelné kontroly. Při nich ortodont dohlíží nejen na "rovnání zubů", ale i na stav ústní hygieny. Nikdo z nás přece nechce mít za výsledek krásně rovné zuby, ale s kazy nebo zánětlivým onemocněním dásní.

Otevírací doba zubní kliniky

Pondělí - Čtvrtek: 8.00 – 12.30, 13.00 - 17.00
Pátek: 8.00 - 14.00
Sobota - Neděle: Po předchozím objednání.
Rádi Vás přijmeme i mimo pracovní dobu
po předchozí domluvě s lékařem ( za příplatek).
OBJEDNÁVEJTE SE K NÁM

Kontakt

Zubní klinika Key dental spol. s r.o.
Kazaňská 121/1
Praha 10

Pište nám:  recepce@keydental.cz
Volejte nám:  +420 602 281 776
   

JAK SE K NÁM DOSTANETE